Tillbaka till BTJ.se
Skriv ut

Från pärm till skärm

– om böcker som blivit filmFrån pärm till skärm

Av Nils Ahnland

Vad händer när en skriven text adapteras till filmmediet? Frågor om tolkning och hur trogen filmen är sin förlaga går inte att ge ett objektivt svar på. Kanske inte heller vilken version som är bäst. Och det är väl därför vi aldrig tröttnar på att diskutera dem.

I en personligt hållen bok, fylld med film- och boktips, diskuterar Nils Ahnland innehållet i såväl bok som film och belyser skillnader, likheter, förvanskningar och tolkningar medierna emellan.

Nils Ahnland är musikbibliotekarie i Gävle. Hans största intressen vid sidan om musiken är film och litteratur. Dessa två får samsas om utrymmet i Från pärm till skärm, en bok som handlar om det som sker när det skrivna ordet överförs till ljud och rörlig bild.

Omslag: Mathias Larsson

Ladda ner omslagsbild »

Köp Från pärm till skärm på BTJ.se »

Inköpsinformation 

Biblioteksutrustat förlagsband
Pris exkl. moms 313 kr

Biblioteksutrustat och plastad
Pris exkl. moms 328 kr

Outrustat förlagsband
Pris exkl. moms 298 kr

ISBN 978-91-7018-728-5



Logga in
Köp BTJ Förlags titlar i BTJ:s nätbutik
Till BTJ.se »
Handla som privatperson
I stället för BTJ.se kan du alltid använda formuläret nedan.
Köp BTJ Förlags titlar »
BTJ besöksadress: Scheelevägen 18 | Postadress: 221 82 Lund | Tel 046-18 00 00 | btj@btj.se