Av Tomas Lidbeck
Vad har författare som Aksel Sandemose, Hugo Ball, Tom Kristensen, Xavier de Maistre, Herman Melville, Vladimir Nabokov, Sara Stridsberg, Helle Helle och Gustave Flaubert gemensamt?
Egentligen inte ett dugg. Utom att de eller deras protagonister befinner sig på flykt. Undan något eller till något. Flyktförsök rör sig mellan högt och lågt. Mellan stridspiloten Saint-Exupérys dödsföraktande inflygning över Arras, till Malcolm Lowrys egendomliga gästspel för om masten på ångaren Pyrrhus. Mellan Mercè Rodoredas fördrömda kvinnor i Barcelona till Brigittes svinerier i Paris hos Marie Darrieussecq. Den följer i spåren av dem som hoppas på ett bättre liv – någon annanstans.
Flyktförsök ger dig nya infallsvinklar till litteraturen. Den kan med fördel användas i bokcirkeln och av alla som behöver nya tips på läsvärda böcker.
Tomas Lidbeck är en hängiven läsare. För närvarande i frivillig exil i Kristianstad där han arbetar på Stadsbiblioteket. Han är även skribent och har skrivit böckerna Kult – outsiders och särlingar i litteraturen och De bortglömda författarnas bibliotek.
Omslag: Markus Johansson
Ladda ner omslagsbild »
Köp Flyktförsök på BTJ.se »
Inköpsinformation
Biblioteksutrustat förlagsband Pris exkl. moms 244 kr
Biblioteksutrustat och plastadPris exkl. moms 259 krOutrustat förlagsbandPris exkl. moms 229 kr
ISBN 978-91-7018-712-4